יום שישי, 9 בספטמבר 2016
The English text can be found after the Hebrew, לחץ לEnglish

מהי העזרה הטובה ביותר עבור בעיות בחיי הנישואין?


אנשים רבים פונים לייעוץ נישואין לסיוע; נפלא, אבל האם סוג זה של טיפול באמת יעזור לבעיות שלכם? אתם מקבלים אוזן קשבת וייעוץ בעניין בעיות שונות, אבל איך הם יכולים לעזור לכם בשובכם הביתה, בשגרת היומיום? השיחות והמריבות ימשיכו כי הייעוץ תיאורטי בלבד; אתם צריכים ליישם אותו מדי יום ביומו - ביחד. כן, קשה לעבוד על הדברים האלה. אולי אתם רואים בבן או בת הזוג תכונות אופי שאתם מתעבים, ואתם רואים אותם כל יום - איך אפשר לא לראות אותם? איך אפשר לחיות עם הדברים שאתם שונאים? אולי מאפיינים אלה דומים לדברים שאתם לא אוהבים באחד מהוריכם? אנו שומעים לא פעם שאנשים "מתחתנים עם הוריהם"; אומרים: "כן, הוא נראה ממש כמו אבא שלי" או "היא דומה לאמא שלי".
אז איך פותרים את הבעיה? היא לא יכול להיפתר באמצעות טיפול רגיל, באמצעות דיבורים. צריך באמת לרפא את הסוגיות או את התכונות שאתם לא סובלים אצל האחר. TAT הוא הכלי הטוב ביותר שיכול לרפא תכונות אופי מהשורש. TAT הוא כלי פרקטי המרפא את טראומות שהן המקור לבעיות, ולאחר מכן תוכלו להמשיך ולגדול יחד.
אשתי נ"י כבר בקשה להתגרש...... ויחסה השתנה אלי לאהבה, ב"ה.
במשך זמן רב, עברה עלי תקופות לא טובות כלל, הן במשפחה והן בעבודה, ובפרט בהרגשתי הפנימית עם עצמי ועם מערכת יחסים שבין אדם לחברו. כמובן לא מבחינה שלילית כיון שבחוץ אני מסתדר עם כולם יפה ב"ה, אבל אם בחוץ לעיתים לא הייתי משיב לאנשים את מה שאני חושב באמת אלא באופן שיהיה נוח למצב.
אך בבית הכל הלך הפוך. אשתי נ"י כבר בקשה להתגרש. וזה זמן ארוך שאין בינינו כמעט קשר, חוץ מעניינים טכניים של סדור הבית והילדים.
אבא שלה, הציע לי לבוא לסדרת טיפולים אצל ר' אליעזר ספטר, וכן כך היה.
פעם בשבוע במשך שמונה שבועות, טיפל בי באמצעות TAT נושאים הבעייתיים שמפריעים לי, אף על פי שבפעם הראשונה עד השלישית בערך לא ראיתי כמעט שינוי. מכל מקום, ידעתי שזה לא בא בפעם אחת והמשכתי לבוא. כשהגענו לפגישה שביעית, התחילו הרבה שינויים ביני ובין אשתי, ויחסה השתנה אלי לאהבה, ב"ה.
אופן העבודה של ר' אליעזר בנושא שלי היה לפרטי פרטים שהיו בעצם המקור לתופעת הנפילות לאחר מכן.
תודה רבה ותזכו למצוות.
מהשכן.
העבודה של ר' אליעזר הייתה איתי בלבד, ולא עם אשתי כלל וזה מוכיח שאפשר לשנות דברים עם צד אחד שמשפיע לכמה צדדים.

היו לי הרבה בעיות במערכת היחסים שלי עם בעלי וילדיי
אדר א' תשס"א
לכבוד ר' אליעזר
קודם אודה לה' ששלח לי אותך וטופלתי על ידי TAT.
אחרי כמה שנים שהיו לי המון בעיות בזוגיות, עם ילדיי, בחברה, וגם עם עצמי, חייתי במתח ובאי נעימות, ובחוסר אימון באנשים, וב"ה אחרי 6 טיפולי TAT עם הרב אליעזר ספטר אני אומַר במילה אחת שאני חיה בשלום ובהרמוניה עם משפחתי ועם אנשים בכלל, ובעיקר, הכי חשוב עם עצמי: הרגשות לא גועשות אלא נשלטות, יש לי אמונה בה' והחיים שלי נצבע בצבעים יפים.
אציין גם דבר חשוב לכל המתלבטים: המהירות שבו הטיפול משפיע לעומת הטיפול הפסיכולוגי. ניסיתי בעצמי וגם בררתי אצל אנשים אחרים: טיפול פסיכולוגי נמשך המון זמן ובדרך כלל עולה המון כסף לעומת טיפול ב-TAT.
בברכת "הוציאה ממסגר נפשי להודות".
החפצה בעילום שם.
נ"ב: אני שראיתי את השינויים מהצד וכל שבוע שחזרה מטיפול זה היה כאילו קלפו לה עוד שכבה של חסימה. זה נראה הזוי ומהר כל כך, אבל זה פועל ושווה.
תודה מקרב לב, ממני בעלה

בעלי מתעלם ממני, מצב של דכאון, ושקלתי גירושין מבעלי.
חוה היקרה,
ב"ה שלומי טוב.
תודה לך על כל העזרה – עזרת לי להגיע למקום שבו אני נמצאת עכשיו.
הגעתי אליך במצב של דכאון ועצב, ושקלתי גירושין מבעלי.
כל כך פחדתי להיפגע, והרגשתי שבעלי מתעלם ממני ומהילדים. כבר לא נותרה בי תקווה. בכל פעם שהייתי שמחה, הרגשתי שהוא מוריד אותי. תמיד הגנתי על עצמי. האשמנו אחד את השני על הכל. הרגשתי לא נאהבת וזיכרונות הנעורים נחסמו.
לאחר טיפול זוגי ב- TAT, עלו זיכרונות על אבי: כעסו, הביקורת שלו והערותיו, ושמתי לב שבעלי מתנהג באותו אופן. לכן התחלנו, את ואני, לעבוד על כל זיכרונות העבר, ולאט לאט התחלתי להרגיש יותר טוב, הייתי שמחה יותר, ונהניתי עם הילדים. אף על פי שבעלי לא השתנה, זה לא מפריע לי יותר. לכן אנחנו מדברים אחד עם השני בצורה טובה יותר, אנחנו צוחקים יחד, ואני שמחה שנשארתי איתו.
תודה לך, ה', שעזרת לי ליצור קשר עם חוה כדי שאוכל להבריא בעזרת TAT.

שלום בית, כעס, סגירות

"בזמן שעבדתי עם אליעזר בכמה וכמה פגישות הצלחנו להוריד את
הטראומות וזה שיפר מאוד את הקשר עם אנשים והקשר עם ילדיי. הצלחתי
להוריד את החומה הוירטואלית שנבנתה במשך השנים, היום אני אדם הרבה יותר פתוח
הרבה יותר שמח, וזה לא משנה מה התנאים הכלכליים הפיזיים או הסביבתיים.
אני מרגיש הרבה יותר שמחה בלב, ואני מוכן לקבל כל מצב וזה לא משנה מה. – גם ביקורת. אני יכול לחיות עם כל ביקורת, וכל מצב, והכל בזכות העבודה שעשיתי עם אליעזר, שזה בעיקר היה באמצעות TAT.
אפשר להגיד שהצלחתי לנקות את כל הטראומות שהצטברו מאז שהייתי ילד. ממליץ מאוד על השיטה. הצלחתי דרך השיטה לנטרל את כל הכעסים שהיו לי, ואני מרגיש ב"ה היום שאין לי כעס על אף אחד. אני מצליח היום אפילו לא לכעוס כלל, וזה לא משנה באיזה מצב אני נמצא".__________
לכל שאלה אני כאן בשבילך, מלא את פרטיך ואשוב אליך בהקדם!
אליעזר: 054-5340155
חווה: 054-763-8010What is the best help for problems in your marriage?


Many people go to marriage counseling for help; that is great, but it is just talking about your problems and you receive advice and more understanding for the problems you have. But how does that help when you return home and fall into the same everyday routine? Your discussions and fights continue because although you received advice, it is theoretical and you have to work out how to implement it in your daily life. Yes, it is hard to work these things out. You may see character traits in your partner that you abhor, and you see them every day - how can you not see them? How can you live with the things you hate? Perhaps these characteristics are similar to things that you did not like in your father or mother? We often hear that people “marry their parents”; they may say: “Yes, he looks like my father” or “She looks like my mother”.
So how do we solve the problem? It cannot be solved through regular therapy, through talking. You really need to heal the things that you hate in the other person. TAT is the best tool that can heal character traits from the root. TAT is a practical tool that heals traumas and the source of problems, and then you can continue to grow together.I invite you to read the following stories:

My wife asked for a divorce… her attitude towards me changed to one of love!
For a long time I had been going through a bad period in general, both at home and at work. I felt particular difficulty with what I felt inside and with my relationships with other people. The relationships were not negative because I get along with everyone very well, but I did not always answer people appropriately – only saying what was expected in the relevant situation.
But at home, it was different. My wife, asked for a divorce. For a long time we had shared nothing apart from the technical issues of the house and children.
Her father asked me to go to Eliezer Spetter for a series of treatments for Rabbi Eliezer Spetter and I agreed.
Once a week for eight weeks, through TAT, he treated the problematic issues that interfered with my life. Even though I could not see any changes until the third time or so, I knew that they would appear and I continued. After the seventh meeting a lot of things began to change between my wife and myself, and her attitude towards me changed to one of love, thank God.
Rav Eliezer’s approach to my issues was to get down to the smallest details which were actually the source of everything that happened later.
Thank you very much. May you go from strength to strength.
Your neighbor.
I must note that Rav Eliezer worked with me and only with me, not with my wife at all. This proves that you can change things when only one partner works on the issues.

Shalom Bayit and Personal Growth

To Dear Chava and Eliezer,
There are no words to describe the great change in my life due to the treatment.
I am 45 years of age and after a few months of treatment from Chava my whole life has changed:
• Medical problems from which I have suffered for many years have disappeared completely.
• Emotional problems: pressure and tension that were an integral part of my life have gone and I am more relaxed and calm in my day to day life.
• In my relationship with my husband, TAT and Chava’s treatments have helped me understand how to change and improve myself, and have also made an enormous impression on my husband (he did not have treatment). Thus, our whole relationship has changed beyond recognition.
In addition to all of the above, my sixteen year old son was treated by Eliezer. After only a few sessions we saw him change from a mixed up, insecure boy to a strong and self-assured young man.
A thousand thanks to Eliezer and Chava for their wonderful work

I had many problems in my relationship with my husband and my children
Adar 5771 March 2011–04–04
Dear Rav Eliezer,
First of all I must thank Hashem who sent me to you to be treated through TAT.
I had a great many problems in my relationship with my husband, my children, in society in general – and with myself. I was uptight; I was uncomfortable to be around people and could not trust them. Thank G-d, after six TAT treatments with Rav Eliezer Spetter I can say that I live in peace and harmony with my family, with people in general and, most important, with myself. I don’t let my feelings get the better of me, I can control them, I have belief in Hashem and my life is beautiful.
I would also like to point out something to all those who still hesitate. Contrary to the psychological treatment that I underwent before turning to Rav Spetter, TAT does not demand a long period of time nor does it cost a lot of money,
I thank you with my heart and soul.
Anonymous.
P.S. I saw the changes from week to week when my wife returned from the treatments. It was as though layers of obstruction were being peeled away. It seemed unbelievable at the time, unreal, and happened so quickly. Believe me, it works was worth it.
Thank you from the bottom of my heart – the husband.

My husband ignored me, I was depressed and I was thinking about getting a divorce.

Dear Chavah,
Baruch Hashem, I'm doing well.
Thanks so much for all your help - you helped me get to where I am now.
I came to you in a state of depression and sadness and I was thinking about getting a divorce.
I was so scared of being hurt and I felt that my husband ignored me and the children. I had no hope anymore. Whenever I was happy, I felt he was bringing me down. I was always defending myself. We were blaming each other for everything. I felt unloved and my memories from my youth were blocked.
After we worked with TAT, memories of my father came up: his anger, his criticism and comments, and I noticed that my husband behaved the same way. So you and I started working on all the past memories, and slowly I started to feel better and became happier and I had more fun with my children. Although my husband has not changed, it does not affect me anymore. So we talk better, we laugh more together and I am happy that I stayed with him.
Thanks to Hashem for getting me in contact with Chavah so I could heal using TAT.problem? call us:
אליעזר: 054-5340155
חווה: 054-763-8010

__________
 for Any question I'm here for you, fill in the details and I will return to you as soon as possible!
 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה