יום שישי, 22 ביוני 2018

Image result for clean your feelings


הניוזלטר באנגלית בעברית בהמשך.., לחץ לEnglish

לנקות רגשות

הימים הנוראים וסוכות מתקרבים, וזאת התקופה שבה אנו מהרהרים ביחס לחיינו וליחסינו עם הקב"ה. כן, ה' שולט בחיינו בצורה חיובית. הוא רוצה בנו. הוא רוצה שנתעלה ושלא לא ניפול למצולות. הוא היה לצדנו במדבר וביציאת מצרים, שאותם אנו מזכירים בעת שהייתנו בסוכה.
המכתב הבא מראה לנו שלעיתים קרובות שולט בנו רגש שלילי, רגש שיכול להפריע למערכת היחסים שלנו עם הקב"ה. TAT יכולה לעזור לנקות רגשות אלה. TAT נותן לאדם את היכולת להבין שהוא אינו קרבן של נסיבות. אפשר להתמודד בצורה חיובית עם כל מה שה' נותן לאדם עולם הזה. הכל תלוי בתגובותיו, באיך הוא מתמודד בתוך תוכו, והאם הוא מעריך את חייו בדרך הנכונה.
אני מזמין אתכם לקרוא את המכתב הבא שקבלתי ממטופלת לאחר עבודה ב-TAT.


עד שהתחלתי לבצע TAT, לא ידעתי כמה אמונות מוטעות מרפרפות בראשי בלי שאשים לב אליהן
ביצוע TATהעניק לי מודעות רבה, והיום אני "שומעת" "קולות" שונים בראשי. כך אני יכולה לברר את אמינותם ולשנותם במידת הצורך.
לתרפיסט נדרשו הסברים רבים עד שהבנתי את רעיון האמונות המוטעות, ונדרשו עוד יותר הסברים עד שהסכמתי איתו.
במקום להסביר, הבה אתן דוגמה.
הייתי בשלבים מתקדמים של הריוני, והתרפיסט שאל אותי על מה אני רוצה לעבוד בקשר ללידה. לא הייתי צריכה לחשוב הרבה. חששתי מאד מהכאבים שמהם סבלתי בהנקה בימים הראשונים לאחר לידת ילדיי הקודמים. ההתכווצויות שנועדו לכווץ את הרחם חזרה לצורתו המקורית רחוקות הן מלהיות נעימות, כפי שיודעות כל האמהות שחוו אותן. מראה האמהות המניקות שמעוותות את פניהן מפאת הכאבים, מראה קבוע הוא בחדרי ההנקה. כל-כך עז הוא הכאב שיש שנוטלות משכך כאבים לפני ההנקה.
כאשר סיפרתי זאת לתרפיסט הוא קרא בקול, "אבל זאת אמונה מוטעית!". "אבל זה אמת." השבתי, "שְאל כל אם, ובמיוחד אלה שעברו לידות רבות. יגידו לך שזאת עובדה. כל רופא יסביר לך זאת." אך התרפיסט התעקש שזאת אמונה מוטעית. היא אינה אמת לאמיתה. רק ה', והוא בלבדו, הוא האמת האבסולוטית! לכל אמת ולכל סטטיסטיקה יש יוצאים מן הכלל. אנו שומעים דברים, וכביכול מזמינים אותם להתרחש. הדבר דומה לנבואות שלקראתן אנו מזהירים הורים בגידול צאצאיהם והן בכל זאת מתגשמות.
מאחר ש"ניצחון הרוח" הוא אינו ביטוי בלבד אלא מציאות בתוך המוח האנושי, למחשבותינו ולאמונות שלנו על החיים ועל עצמנו יש השפעה גדולה על כולנו.
בכל מקרה, בויכוח החוזר בינינו, הוא הציע שפשוט נעבוד על הסוגיה. וכך היה.
אומרים שטוב מראה עיניים ממשמע אוזניים. אני יכולה באמת להעיד שהייתה זאת הפעם הראשונה שבה לא סבלתי מהתכווצויות אחרי הלידה. האם היו לי התכווצויות? כן, היו. אך לא סבלתי מהם. אסביר לכם את פשר הדבר. הפעם, תודות ל-TATהייתה זאת חוויה שונה לחלוטין. בכל פעם שהנקתי, וההורמון המופרש עם החלב בעת ההנקה כיווץ את הרחם, רציתי לצעוק, "יש! ההורמונים פועלים, יהיה לי חלב והרחם שלי מתכווץ חזרה למקומו."
אם כן, חשתי את הכאב אך הוא לא היה כאב שלילי אלא חיובי בהחלט. גם לא נלחמתי נגד ההרגשה, אלא קבלתי אותה כמעט בברכה. נוסף על כך, מכיוון שראיתי את הכאב באור חיובי, לא העמסתי עליו את כל האסוציאציות של כאב ושל פחד שהיו גורמים לי לעוד יותר כאב מאשר לתחושה הממשית של השריר המתכווץ.
הדבר דומה מאד לשיטת הלידה השוויצרית שבה מלמדים את המיילדת לתרגם את תחושת התכווצויות הרחם לא ככאב ממנו צריך לברוח, אלא כתחושה מבורכת שאיתה אפשר לפעול.
ניסיון זה מהחיים הוכיח לי בבירור שהפתרון נמצא במוח. אנו מקשים על עצמנו בגלל המחשבות המוטעות. תפיסה זו מוכרת כיום גם ברפואה הקונבנציונאלית בשם מחלה פסיכוסומאטית. מחלות הנראות מדומות, אך לחולה יש כאב פיזי ממשי אף על פי שפיזית הכול כשורה. הכאב נובע מגירוי במוח החולה. עם זאת, הרפואה הקונבנציונאלית מודה שמחלות מסוימות נגרמות -- חלקית או לחלוטין -- מלחץ או מפחדים. זאת אומרת שלחוסר איזון ברגשות האדם ובמחשבותיו יכול להיות השפעה ישירה על בריאותו הפיזית, דוגמת לחץ דם גבוה, מחלות לב או סרטן.
לפני כמה ימים שוב ראיתי בבירור איך מוחנו גורם לצרות. הלכתי לדואר בתקווה שהפקיד יוכל לבדוק בעזרת המחשב כמה פרטים של פעילות בנקאית. הוא לא הצליח למצוא את המידע שביקשתי. בזמן שיצאתי מבית הדואר שמתי לב לכאב ראש. הבנתי מיד שכאב הראש נגרם מכעסי בבית הדואר. בצעתי TATמהיר ואמרתי לעצמי ש"אפילו אם דברים לא מסתדרים כפי שאני רוצה, אין לי צורך בכאב ראש". כאשר בצעתי את ה-TATהתפעלתי להרגיש איך כאב הראש חולף.
כמה ימים מאוחר יתר גיליתי גילוי נוסף. אין אנו מודעים לכמות המחשבות המוטעות הטמונות בנו. במשך הילדות אנו סופגים את כל המידע על החיים כפי שסופג הספוג מים. לילדים אין היכולת לנתח או לבקר את המידע שהם סופגים, אלא הם רושמים אותו כעובדות אמיתיות, והמידע מאוכסן במגירות התחתונות של מוחנו, בתת-המודע. מאוחר יותר בחיינו, אנו מגיבים למצבים בהתבסס על מה שמאוכסן במוחנו. אביא שוב דוגמה אישית.
לפני כמה זמן היה לי יום ששי עמוס ביותר, יום שבו עמדתי על רגליי במשך יום שלם. לאחר הדלקת נרות השבת, נפלתי לכסא ושמתי לב לכאבי רגליים. אמרתי לעצמי," אין פלא, עמדת על רגלייך במשך כל היום, ועוד עם עודף משקל". "רק רגע", תהיתי ביני לבין עצמי, " זאת אמונה מוטעית. אנשים רבים עומדים על רגליהם במשך יום שלם, ורבים סובלים מעודף משקל אף הם, אך רגליהם לא כואבות."
חייבת להיות כאן אמונה מוטעית. בצעתי TATומה הופיע? פתאום ראיתי בנבכי מוחי את אימי קושרת נעלי בריאות מיוחדות לקראת שעות רבות של עמידה וניקיונות לפסח – והיא הייתה בעלת משקל עודף. הנה זה. למרות שאמי אף פעם לא אמרה דבר בכיוון הזה, רק לראות אותה נועלת את הנעליים הזכירה בזיכרון הילדה שעמידה לזמן ארוך יכולה לגרום לכאבי רגליים. לאחר שסיימתי את ה-TATשמתי לב, להפתעתי, שרגליי הפסיקו לכאוב. מדהים באמת.
הרשימה ארוכה מאד. כיום, בעזרת תרופות פלצבו, ייסד עולם הרפואה סטטיסטיקות מרשימות שמוכיחות את המושג "ניצחון הרוח".
לאדם היודע שהוא אינו קרבן הנסיבות יש תחושת כוח. הוא יכול להתמודד בצורה חיובית עם כל ניסיון שמציב בפניו הקב"ה. הכול תלוי בתגובתו, ולכן עליו לבדוק את מוחו ולוודא שהוא אכן רואה את החיים בדרך הנכונה.
בהצלחה!

__________

Image result for clean your feelingsClean feelings

The High Holydays and Sukkot are almost upon us. This is the time when we think about our lives and our relationship with Hashem. Yes, Hashem rules our lives in a positive way. He wants us to raise ourselves and not fall into the depths. He was with us in the Midbar when we came out of Mizraim – which we also remember when we sit in the Succah.
The following letter shows us that our negativity often rules our lives, and that it can disturb our relationship with Hashem. TAT can help clear that; It gives the person the power to realize that he is not a victim of circumstances. Whatever Hashem puts before him in this life, he can deal with it in positively. It simply depends on how one reacts, how one deals with it in his mind, and whether he perceives life in the correct way.
I invite you to read this letter received from a client after doing TAT with her.Do you believe in Hashem
or in your
Erroneous Beliefs?

Until I started doing TAT, I never realized how many erroneous beliefs would be flitting through my mind without my even realizing it. Doing TAT did give me a lot of awareness and I do “hear” now a lot of the “voices” that pop up in my head. Thus, I can now question their validity and if necessary change them.
It took the therapist quite some explaining till I fully understood and even more explaining till I agreed with this whole idea of erroneous beliefs.
Instead of explaining much let me give you an example.
I was in the advanced stage of pregnancy when he asked me what I wanted to work on in connection with birth giving. I didn’t have to think much as I was afraid of the after birth pangs awaiting me as I had suffered through unpleasant nursing sessions the first days after birth with my previous children. As every mother of a few children knows and possibly has experienced, the contractions after birth, which are there to contract the womb back into its original shape, are far from pleasant. It is a common sight in the nursing room to see the nursing mothers grimacing over the stomach ache they experience while they nurse their babies. Some mothers as a rule take some Acamol before the nursing as they find those contractions so difficult to bear.
As I was telling the therapist the above he exclaimed: That’s an erroneous belief! But it is true, I countered, ask any mother especially one who has gone through several births and they will tell you that it is a fact. Any doctor will explain it to you. However, my therapist kept insisting that it is an erroneous belief. It is not an absolute truth. Only Hashem is an Absolute Truth! Any truth or statistics have exceptions. The thing is that because we have heard about things we, so to speak, invite them to happen to us. The same idea as the self-fulfilling prophecies that parents are cautioned about with the upbringing of their children.
Since “mind over matter” is not just a saying but a very true reality of the human psyche, the thoughts and beliefs we have of ourselves and life make a tremendous impact on us.
In any case, as we kept arguing back and forth, he suggested, let’s just work on it. And so we did.
Well, seeing is believing as they say. I can truly say that this time for the first time I didn’t suffer from after birth pangs. Did I have them? Yes, I did, but I didn’t suffer from them! Let me explain what I mean. This time thanks to the TAT I did I had a totally different experience. Every time when I sat down to nurse and the nursing hormone that contracts the milk ducts and gets the milk flowing, started also contracting the stomach I felt like shouting, “hurray, the hormones work, and I will have milk and my womb shrinks nicely back into shape”.
So I did feel the sensation but it was entirely positive and not negative. Neither did I fight the sensation but almost welcomed it. Besides all of that since I saw it positively I didn’t pile on top of the pain all previous associations of pain and fear and what not, which then would have made me feel even more pain than the actual sensation of the contracting muscle.

It is really very much the idea of the Swiss method of birthing where they teach the mothers-to-be to interpret the sensation of the stomach contractions not as pain from which we try to flee but rather a sensation we welcome and work along with.
That real life example showed me very clearly that it is all in the mind. We make life so hard for us because of all these erroneous beliefs. This concept is known nowadays in the conventional medicine too, as they call it psychosomatic illnesses. Illnesses that seem imagined but where the patient has an actual physical pain even though everything is physically alright. It is triggered by his mind. Besides that, conventional medicine admits that certain deceases are causes partly or mainly from stresses or fears etc., i.e. that imbalances of the emotions and thoughts of man can have a direct influence on his physical wellbeing, what with high blood pressure, heart deceases, cancer.
I had another clear episode the other day about how our mind causes us trouble. I went to the post office in the hope that the clerk would be able to look up some details of a banking transaction for me on his computer. She didn’t manage to provide me with the information I needed. As I exited the post office, I suddenly noticed that I had a headache. I right away understood that it had been caused by the annoyance in the post office. I then made a quick TAT on that telling myself “even if things don’t work out the way I want to, I don’t need to have a headache” . As I was doing the TAT, I watched in fascination how the headache disappeared.
A few days later, I had another revelation. We don’t realize how packed we are with erroneous beliefs. As children, we suck in all the information about life taking it in like a sponge. Being children, we don’t have the capacity to critically analyze all the information we take in. We just record it as true facts and it is put into the back drawers of our minds, the subconscious. Later on in life, we react to situations based on what is stored in our minds. Let me give you again a personal example.
The other week I had a very busy Friday, where I stood on my feet the entire day. After candle lighting I plopped into a chair and noticed how my feet ached. I told myself, no wonder standing on your feet the whole day and with overweight to boot. Oh, wait a minute, I told myself, that is an erroneous belief. There are plenty of people who stand on their feet the whole day, many of them are overweight too, and their feet don’t ache.
So there must be an erroneous belief sitting somewhere. So I made a TAT and what popped up? I suddenly saw in my mind my mother tying on such special health shoes in preparation for many hours of standing on her feet with Pessach cleaning, and she was an overweight lady. So there it goes. Even though my mother never had said anything in this vain, just seeing her putting on those health shoes recorded in my child’s mind that standing on one’s feet a long time, especially when overweight can cause feet to ache. Once I had finished that set of TAT, I realized to my surprise that my feet had stopped aching!! Amazing indeed.
The list goes on and on. Nowadays, medicine has established impressive statistics with placebo medicines, which prove the idea of mind over matter.
It gives the person the feeling of power to know that he is no victim of circumstances. Whatever Hashem puts for him in his life he can deal with in a positive way it just all depends how he will react to it and for that he has to check his mind if he perceives life in the correct way.
Behatzlacha!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה