יום שני, 1 בפברואר 2016

טראומה מושכת טראומה


Image result for trauma

טראומה מושכת טראומה
למה אני מתכוון? לאחר שכבר יש אצלנו טראומה, אנו ממשיכים למשוך עוד טראומה לכיווננו.  זאת אומרת, יתכן ותמצא את עצמך באותו מצב שוב ושוב, כאילו ההיסטוריה חוזרת על עצמה.
זה דבר גרוע ביותר; אתה באמת לא רוצה לחוות שוב את הטראומה אך היא חוזרת על עצמה שוב ושוב. הטראומה דומה לאבן שואבת. אותה הטראומה שעברת היא המגנט שמושך עוד טראומה מאותה הקטגוריה. אפשר לעשות דברים רבים לנסות למנוע זאת, אבל לא תצליח, כמעט בוודאות, ואותו סוג הטראומה יתעורר מחדש.
הדבר קורה לא רק עם טראומות גדולות, אלא גם עם אירועים שליליים קטנים שאנחנו לא אוהבים. זה סוג של חוק משיכה השלילי - אנחנו לא מבינים איך אנחנו נתפסים שוב ושוב במלכודות שאנו מציבים לעצמנו; החיים שלנו הם חזרות על אותם הדברים השליליים -- גדולים וקטנים.
אנחנו רואים מחזוריות זו גם בקרב עם ישראל, העם היהודי. הגירוש מגוש קטיף התרחש בישראל משום שלעמנו עבר טראומטי של גירושים במשך 2000 השנים האחרונות, וראו איזה פלא: רבים מאלה שחיו בגוש קטיף חיו גם בימית שבסיני שאף היא פונתה כאשר סיני נמסר למצרים.
אני רואה את הדפוס הזה שוב ושוב בעבודה שלי כשאני שואל את המטופלים כמה פעמים חוו טראומה מסוג מסוים במשך בחייהם.
עם זאת, הדבר הנפלא הוא שבעזרת TAT אנו מסוגלים לעצור את המחזוריות כולה ולרפא את הטראומות שגרמו לחזרות.
לצפות בסרטון על הטראומה,
קשרים עם אנשים

באתי לאליעזר לפני זמן רב, ולא ידעתי מה השיטות האלה.
הבנתי ששיטות התרפיה לא יהיו לפי סדר, כי ניסיתי הרבה שיטות במשך הרבה שנים,ועדיין נשארו אצלי עניינים לא פתורים בקשר ליחסי אנוש ומחלות פיזיות.
הייתי מוכן לנסות משהו לא מוכר, לא בתהליך ולא בתוצאות.הייתי עם ראש פתוח, וזה עוזר, אבל רציתי להבין בהגיון איך פועלת השיטה הזאת. לכן השקענו זמן בהבנת הטכניקה. החלק המוצלח ביותר היה ה-TAT וגם התחלתי לעשות EFT על תופעות גופניות.
גיליתי בפעם הראשונה בעשרים שנה שהשתחררתי מהדברים שהפריעו לי, וזה לא זמני כמו שקורה עם טכניקות חדשות. אני מרגיש הפנמה של התהליך, וזה מחזיק גם כשקורה משהו שמעורר בעיה, או שהיה מאורע מלחיץ שבעבר היה גורם לתגובה אחרת.
אחרי שהתופעות הגופניות התחילו להירגע, יכולתי להתחיל לעבוד על הנסיבות, על ההיסטוריה ועל הרקע כדי לגלות מה מעורר את הבעיות מהעבר הרחוק ומההווה. יש גם בעיות שמערבבות עבר והווה. הבטחתי לעצמי שזה יהיה חלק קבוע של השבוע שלי -- להיות עקבי -- עד שהתחלתי להרגיש רוגע, סבלנות, ותחושה של שלווה. אפילו קצת רוגע לכמה דקות מאוד עודד אותי ונתן לי כוח להמשיך עם התהליך, גם כשרציתי לרוץ יותר מהר, או כשלא הבנתי איך זה יועיל בענייני קשרים.
ראיתי נסים;  כל כך הרבה עניינים נפתרו בלי שאני צריך להגיד מילה לאדם השני. אפילו שלא תמיד ידעתי מה עשיתי שונה באינטראקציה עם בני משפחה, היו תגובות אחרות מצדם. לא יכולתי בדיוק להצביע על מה בדיוק קרה, רק ראיתי וחוויתי שינויים שחשבתי לא יקרו לעולם. תהליכים אלו נמשכים ומתעמקים, ואני מרגיש בשלמות ומעמד חדשים בהישגי, לא רק לכמה דקות בשבוע או לכמה דקות ביום, אלא שאולי אני מסוגל לחיות חיי איכות; כאילו ה' או רוח או משהו דוחף אותנו להתחבר איתו ולחיות בעולם הזה בדרך חיובית ושמחה. הוא מכוון את זה איכשהו, דרך אנשים מסוימים, וזה מתפשט ומקרין לכל העולם; וזה נוגע באנשים מכל רקע, מכל מדינה, וכל שפה, ומכל רקע כלכלי וחברתי.
אתה לא יודע כשאתה רואה אנשים ברחוב, מי הם אלו שעובדים על בעיותיהם בדרך זו, שלב אחרי שלב.
אני חש שאני שוב תופס את מקומי בעולם בדרך חדשה, ויש לי אופטימיות חדשה בקשר לחיים שיכולים להיות לי, ועל מה שאני מסוגל להשיב לעולם.
לכן, אני יכול רק להציע לאנשים להרחיק ללכת ולהיפתח מספיק כדי שהלב יתחיל לפעום וכדי ללמוד לחיות על פי הלב ועל פי האמת: לחבר את המרחק בין הלב והראש, כדי להיות מאוזנים וזורמים בעולם היפה הזה.
הגעת אליי כואבת מאוד וכפי שאת זוכרת עבדנו על הרבה כאבים פיזיים ועל סוגיות רבות כגון בעיות במשפחה: מערכת היחסים עם בעלך שלא הייתה תקינה.  הקשר שלך עם ילדיך לא היה טוב, ועבדנו על כל הדברים האלה.

עבדנו גם על מערכת היחסים שלך עם הורייך שחיים במדינה אחרת. את סבלת בגלל המרחק ביניכם,  והדבר בא לידי ביטוי בכאבים שחשת בגוף. לא היית מסוגלת לשלוט עליהם עד שהצלחנו לפרוץ את השכר. עכשיו נותר שריד כאב קטן בלבד ועוד תמצאי את עצמך ללא כאבים לשארית חייך. אמרת לי שדרך TAT  שפרת את מערכות היחסים בבית, בשלום בית, ובכל דבר אחר הקשור לבית ולמשפחה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה